Okres świąteczny na lekcji języka obcego jest lubiany przez uczniów. W tym czasie nie muszą „wkuwać” słówek i uczyć się zasad gramatyki. W tym roku uczniowie klas VII-VIII poznali jedno z ważniejszych wydarzeń w niemieckich szkołach i przedszkolach- Martinstag, czyli dzień Świętego Marcina obchodzony 11 listopada, który jest mocno zakorzeniony w tradycji niemieckiej. Na kilka dni przed tym świętem dzieci wykonują latarenki oraz uczą się piosenek o Świętym Marcinie. Jedną z najbardziej znanych jest „Ich gehe mit meiner Laterne…” (Idę z moją latarnią…)
W okresie przedświątecznym klasy VI i VII piekły Lebkuchen, czyli pierniki. Było przy tym sporo zabawy i….sprzątania. Klasy młodsze IV i V wykonywały świąteczne dekoracje m.in. Mikołaje dla swoich bliskich z życzeniami w języku niemieckim. Wszyscy śpiewali niemieckie kolędy.
Frohe Weihnachten! /Wesołych Świąt!
Aneta Szawarska
Uczniowie klasy VII, po omówieniu tematów poświęconych malarstwu, weszli w rolę artystów. Ich zadaniem było wybranie jednego z zaproponowanych dzieł i przedstawienie go w postaci "żywego obrazu". Największą popularnością cieszył się "Syn człowieczy" Rene Magritte'a. Drugi z wybranych obrazów to "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera.
Katarzyna Szełemej-Giergiel
Podczas zajęć wspierajacych uczniowie ćwiczą różne umiejętności w formie tradycyjnej, ale również dzięki licznym grom; dzieci chętnie w nich uczestniczą.
Katarzyna Szelemej-Giergiel
Uczniowie klasy V, zainspirowani ksiażką Ferenca Molnara ,,Chłopcy z Placu Broni", w ramach zadania projektowego, wykonali makiety tytułowego placu. Wykazali się niezwykła kreatywnoscią. Włożyli serce w wykonane zadanie; poświęcili na nie sporo czasu.
Katarzyna Szełemej-Giergiel
10 listopada 2022 r. społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy 4 i 8 zaprezentowali montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Pociąg do wolności”, zapraszając wszystkich do krótkiej podróży do przeszłości naszej Ojczyzny.
Pociąg zatrzymywał się na stacjach Niewola, Powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa, by dotrzeć do stacji docelowej Wolność – 11 listopada 1918 roku.
Komentarze narratorów były bogato ilustrowane utworami polskich poetów romantycznych i Młodej Polski. Występ ubogacił śpiew i gra na skrzypcach. W trakcie apelu wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Ewelina Gładysz
Kamila Pawlik
”Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać”
Walt Disney
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
(INTERNATIONAL DAY OF FAIRY TALES CHARACTERS)
„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami…”
Jest to święto, które przypada 5 listopada. W naszej szkole jak w bajce obchodziliśmy ten czas 4 listopada. W bajkowej atmosferze z książką, z maskotką oraz pięknym strojem barwnie spędziliśmy czas.
Życzymy wszystkim aby każdego dnia, każdy z WAS z osobna czuł się jak w bajce i potrafił marzyć o rzeczach niemożliwych, które na końcu staną się spełnieniem Waszych marzeń.
Z bajkowym pozdrowieniem: „ żyli długo i szczęśliwie i było im…”
Samorząd Uczniowski
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich jak i tych, którzy zapisali się w historii. W piątek, 28 października, Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz w Mielęcinie. Wolontariusze z dużym zaangażowaniem porządkowali groby, grabili liście i zapalali znicze.
Kamila Pawlik
Ewelina Gładysz
Beata Mikołajczyk
24 października 2022 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych. Z tej okazji została przygotowana gazetka okolicznościowa, na której zostały umieszczone rodzaje niepełnosprawności, cytaty oraz sentencje, które zachęcają do refleksji nad własną postawą w stosunku do tych osób. Na zajęciach świetlicowych a także na godzinach wychowawczych uczniowie klas młodszych mogli się przekonać, że niepełnosprawność wiąże się z licznymi przeszkodami w życiu codziennym. Podczas warsztatów uczniowie rysowali stopą, malowali bez pomocy rąk, siadali na krześle bez pomocy nóg, wykonywali czynności w rękawicach kucharskich tj. układanie klocków, domino, nauczyli się pokazywać „KOCHAM CIĘ” w języku migowym. Dla nich również przygotowano kolorowanki z niepełnosprawnością w tle, które udekorowały szkolne korytarze. Uczniowie starsi mogli przekonać się, że niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu własnych pasji poznając biografię takich osób jak Stephen Hawking, Oscar Pistorius, Lionel Messi, Jan Mela itp. Dla nich została zorganizowana również prelekcja z przedstawicielem Urzędu Pracy w Pyrzycach na temat:„ Niepełnosprawni w przestrzeni publicznej a rynek pracy”. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie nie będą powielać uprzedzeń i stereotypów, które funkcjonują w społeczeństwie. Bo przecież:
„Życie to największa wartość i trzeba walczyć o każdy oddech i każdą jego minutę. Losu się nie przechytrzy, ale można sprawić, by ludzie chorzy i niepełnosprawni mogli się czasem uśmiechać. Każdy ma inne potrzeby i marzenia, nie osądzajmy i nie pozbawiajmy marzeń ludzi niepełnosprawnych.”
Aneta Szawarska
Stanisława Terelak- Żmuda
Klasa 8 na lekcji języka polskiego tworzyła charakterystykę Jacka Soplicy metodą kapeluszy myślowych. Sześć myślowych kapeluszy to aktywizująca metoda dydaktyczna umożliwiająca uczenie się poprzez działanie, przeżywanie, poznawanie i odkrywanie. Uczniowie mieli szansę wykształcić sobie nowe spojrzenie na sytuację Jacka Soplicy, zerknąć na niego z innej strony, dostrzec możliwości, przeformułować problem.
Ewelina Gładysz
Uczniowie klasy VII, po omówieniu "Balladyny" Juliusza Słowackiego, wykonali plakaty ukazujące najważniejsze zagadnienia poruszone w lekturze. Wykazali się pomyslowością i kreatywnością.
Katarzyna Szełemej-Giergiel
Nie takie lektury straszne, jak je malują! Uczniowie klasy 4 mieli okazję wykazać się niezwykłą kreatywnością podczas opracowywania lektury Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa" . Dzieci, podzielone na grupy, tworzyły "lekturę na wieszaku". Na kolorowych kartkach umieszczali najważniejsze informacje o autorze, bohaterach oraz świecie przedstawionym. Na zajęciach panowała wspaniała, twórcza atmosfera!
Ewelina Gładysz
18 października 2022 r. po zakończeniu okresu przygotowawczego uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. W ramach przygotowań do pasowania odwiadzali bibliotekę i uczyli się jak się zachować w bibliotece oraz jak dbać o książki. Dowiedzieli się jakie zasady wypożyczania ksiązek obowiązują w bibliotece. Po złożeniu ślubowania zostali pasowani na czytelników. Jako powitalny upominek otrzymali dyplomy i książki.
Bibliotekarze
Ewa Denisewicz
Ewa Kędzierska
„Z życia pewnej klasy…”
„Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem…”
Nasza społeczność szkolna wraz z dyrekcją, nauczycielami oraz obsługą szkoły uczestniczyła w ważnym wydarzeniu Dnia Edukacji Narodowej. Z życzeniami powitały Nas Nastolatki z Rady Samorządu Uczniowskiego: Gabriela Kowalska-przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Tatiana Ogłoza – zastępca przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.
Pierwszy swój debiut zaprezentowała klasa pierwsza w pokazie muzyczno-tanecznym do piosenki „Can’t Stop The Feeling- Justina Timberlakea pod kierunkiem pani Moniki Jastrzębskiej.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć na planie filmowym pt: „Z życia pewnej klasy…”, która to barwnie i z ogromnym poczuciem humoru, dynamicznością, świetną muzyką, ukazała prawdziwość dnia w szkole każdego ucznia oraz ludzi tam pracujących.
Dziękujemy wszystkim serdecznie za udział i towarzystwo dla takiej ważnej chwili jakim jest SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA.
Życzymy radości w sercu, rozwijania swoich życiowych umiejętności, zdobywania ludzkiej życzliwości oraz spełnienia marzeń w nawiązaniu do zdobywania najwyższych szczytów.
Dedykujemy Wam słowa z piosenki TGD – ONLINE: „NIE PODDAWAJ SIĘ, TY WIESZ I JA WIEM ,ŻE NAJLEPSZE PRZED NAMI…”
OBSADA, SCENARIUSZ I REŻYSERIA- KLASA 5
Adach Małgorzata, Bałbaczyński Antoni, Bartosik Maja, Bielecki Igor, Diakowska Maja, Karasiewicz Weronika, Kowalski Kacper, Krajewski Bartosz, Lasocki Wiktor,
Malerowicz Marika, Markus Szymon, Pietruszewski Mikołaj, Płóciennik Wiktoria, Rzeszutek Aleksander, Stępień Jakub, Stolarski Paweł, Waszczyk Sandra, Wołoszyn Mirella
SCENA1 UJĘCIE 1 KAMERA!!! AKCJA!!!
REŻYSER – GABRIELA KOWALSKA
KAMERA- TATIANA OGŁOZA
Z planu filmowego pozdrawia Sylwia Krześniak-Ławik i Beata Mikołajczyk
Uczniowie klasy VII, podczas lekcji języka polskiego, spotkali się z bohaterami dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna". Pili sok malinowy, dyskutowali o głównej bohaterce, losach pozostałych postaci ukazanych w lekturze.
Uczniowie przeczytali książkę, obejrzeli rózne wersje "Balladyny" dostępne w internecie, a także obejrzeli spektakl w Barlineckim Ośrodku Kultury w wykonaniu aktorów Teatru Artens. Przygotowali również prezentację poświęconą życiu i twórczości Juliusza Słowackiego.
Klasa VII, dzięki aktywnej pracy, zaangażowaniu w podejmowane podczas zajęc działania, między innymi, ugruntowała wiedzę dotyczącą bohaterów utworu "Balladyna",utrwaliła cechy dramatu, a także informacje dotyczące twórczości J. Słowackiego.
Katarzyna Szełemej-Giergiel
We wtorek 11 października br. odbyła się w Pyrzyckim Domu Kultury uroczystość wręczenia stypendiów motywacyjnych Burmistrza Pyrzyc.
Za najlepsze osiągnięcia w nauce, udział w konkursach i wzorowe zachowanie stypendia otrzymali:
Julia Łobodzińska, Tatiana Ogłoza, Nikola Białas i Szymon Markus.
Składamy serdeczne gratulacje zdolnym uczniom i ich rodzicom.
Życzymy dalszych sukcesów!
Magdalena Rutkowska
7 października, w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mogli przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Zabawa, w postaci krótkich egzaminów z tabliczkowej wiedzy, wyłoniła Ekspertów Tabliczki Mnożenia, którzy dostali specjalne odznaki. Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia, a także poznali swoje wróżby z szyfrowanych tabliczek szczęścia.
Kamila Pawlik
6 października uczniowie klas IV-VIII pod opieką Pani Eweliny Gładysz, Pani Katarzyny Szełemej-Giergiel, Pani Beaty Mikołajczyk i Pani Karoliny Kulig wybrali się do Barlineckiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. "Balladyna" w wykonaniu aktorów Teatru Artens. Sztukę wyreżyserował Michał Białecki na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.
Dzięki wspaniałej grze aktorów podziwialiśmy bohaterów dramatu; tytułową Balladynę, księcia Kirkora, fantastyczną królową jeziora Goplanę i świetnie bawiliśmy się oglądając sceny z udziałem Grabca.
Ewelina Gładysz
4 października obchodzimy Światowy Dzień zwierząt. Tego dnia omawiane były zagadnienia takie jak: "schronisko", "adopcja zwierząt", "wolontariat". Dzieci oglądały plansze różnych gatunków zwierząt: "zwierzęta domowe", "zwierzęta hodowlane, "zwsierzęta dzikie". Odbyły się zagadki oraz zajęcia plastyczne.
Małgorzata Muchorowska
Agnieszka Urbaniak-Fratyka
„In civitate libera lingua mentesque liberae esse debent"
„W wolnym państwie język i myśl powinny być wolne”
30 września 2022 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.
Zostały one poprzedzone barwną kampanią wyborczą w postaci plakatów wyborczych oraz programów wyborczych prowadzoną przez każdego kandydata. Kandydowało 23 uczniów: Bałbaczyńska Anastazja kl.1, Pasikowska Jagoda kl.1, Posyniak Amelia kl.1, Macudzińska Maja kl.1, Wójcik Maja kl.1, Grzegorzak Maja kl.2, Chrzanowska Nikola kl.2, Rechenek Malwina kl.2, Rusiecka Anastazja kl.2, Huczek Zofia kl.3, Bugaj Iness kl.3, Nawrocka Alicja kl.3, Grabowska Natalia kl.4, Nowak Julia kl.4, Posyniak Natasza kl.4, Kołodziej Alicja kl.4, Pieczyńska Oliwia kl.4, Rzeszutek Aleksander kl.5, Markus Szymon kl.5, Diakowska Maja kl.5, Bartosik Maja kl.5, Kowalska Gabriela kl.8, Ogłoza Tatiana kl.8.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły. W wyborach oddano 116 głosów. Komisja w składzie: Martyna Gorzelska, Dominika Adach, Maja Pietruszewska, czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
W wyniku tajnego powszechnego głosowania wyłoniona została Rada Samorządu, do której składu wybrani zostali następujący uczniowie:
5 października 2022 roku nastąpiły oficjalne gratulacje od Pana Dyrektora w kierunku Rady Samorządu Uczniowskiego oraz delegacji klas 1-8.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów, rozwoju w zdobywaniu samorządności, poszukiwania siebie oraz ogromnej ilości kreatywnego myślenia.
Dedykujemy całej społeczności szkolnej cytat francuskiego uczonego Kartezjusza: Cogito ergo sum (łac. „Myślę, więc jestem”).
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Sylwia Krześniak-Ławik
Beata Mikołajczyk
Wyjątkowy dzień w Przedszkolu, dzień chłopaka... Wszyscy chłopcy 30 września w naszym Przedszkolu mogli poczuć się wyjątkowo. Odbyły się zawody sportowe, podczas których chłopcy mieli szansę wykazać się zwinnością i równowagą. Nie zabrakło oczywiście życzeń, odśpiewania "Sto lat" oraz upominków od koleżanek. Ten szczególny dzień zakończyliśmy wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Małgorzata Muchorowska
Agnieszka Urbaniak-Fratyka