zachęceniem dorosłych do głośnego czytania dzieciom i uświadomieniem roli czytania w życiu dziecka; wyrabianiem właściwych nawyków czytelniczych; budzeniem zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną; kształtowaniem u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego; rozwijaniem samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci; kształtowaniem postaw patriotycznych dzieci oraz włączeniem w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego. ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Przedsięwzięcie to wiąże się z Grupa z Punktu Przedszkolnego przystąpiła do
Z racji tego, iż nazwa nowopowstałej grupy przedszkolnej nosi nazwę „Sówki” naszym pluszowym misiem, a zarazem patronką została pluszowa Sowa, której imię nosi OLA. „Nasz miś” przez cały rok szkolny podróżować będzie po okolicy Przedszkola. Sowa Ola będzie wędrowała od domu do domu: po kolei każde dziecko otrzyma naszego pluszaka na kilka dni wraz z dzienniczkiem. Zadanie dla dziecka – zaopiekować się sową. Zadanie dla rodzica – przeczytanie dziecku bajki na dobranoc w obecności sowy. W trakcie realizacji projektu dzieci pod kierunkiem nauczyciela będą wykonywały modułowe zadania wplatane w zajęcia dydaktyczne.
Przez pierwsze dni w Przedszkolu dzieci zapoznały się z Sową Olą, wspólnie ustaliły Kodeks Przedszkolaka (pierwsze zadanie zlecone przez organizatora projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” – wydawnictwo MAC), podpisując się pod ustalonymi zasadami w formie odbitej rączki pomalowanej farbką, zaznajomiły się również ze swoimi znaczkami i kącikami zabaw w naszej sali. Na koniec ozdobiły kawałkami plasteliny wizerunek pluszowej maskotki - sowy Oli. (ZDJĘCIA ...)
Małgorzata Muchorowska
URODZINKI W PRZEDSZKOLU
Urodziny to dla każdego malucha wielkie wydarzenie. Większość najmłodszych z zapałem odlicza czas do kolejnej rocznicy swojego przyjścia na świat. Wspólnie z rodzicami udało nam się stworzyć „Kącik urodzinowy”. Każde dziecko ma swoje miejsce na tablicy, na której przywieszone zostały zdjęcia z wizerunkiem.
We wrześniu mogliśmy obchodzić urodzinki Aleksa i Anastazji. Dzieci otrzymały kolorowe czapeczki, trąbki, baloniki do wspólnej zabawy i świętowania. Po zabawach ruchowych, odśpiewaniu STO LAT i złożeniu życzeń rozpocząć mogliśmy poczęstunek, które przygotowały dla dzieci mamy. Dziękujemy! (ZDJĘCIA...)
Małgorzata Muchorowska
REMONT SALI PRZEDSZKOLNEJ
W takcie wakacji Rodzice dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej wspólnie z wychowawcą i pracownikami Szkoły przygotowali piękną salę dla swoich pociech. W Sali przedszkolnej przeprowadzony został generalny remont. Dzięki temu nasze maluszki mają estetycznie przygotowaną przestrzeń do wspólnej zabawy. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do odnowienia sali grupy „Sówek”.
Małgorzata Muchorowska
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
Na tę uroczystość przygotowano dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek dostarczając okazji do świętowania , wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. W tym uroczystym dniu dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, puszczały bańki mydlane. 20 września każde dziecko otrzymało medal super przedszkolaka, nie zabrakło radości, uśmiechu, oraz słodkiego poczęstunku w formie pysznych babeczek oraz wafelków. Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych chwil spędzonych w naszym przedszkolu. (ZDJĘCIA...)
Monika Jastrzębska
Małgorzata Muchorowska
Agnieszka Urbaniak-Fratyka
Naukowcy przypuszczają, że pieczywo spożywano już 12 tysięcy lat temu.
Były to podpłomyki – płaskie placki wypiekane z wody i maki. Obecnie konsumenci
mają ogromny wybór chleba, bułek czy rogali.
Uczniowie klasy trzeciej mogli się o tym przekonać w czasie zajęć kiedy
to degustowali pieczywo wieloziarniste, mieszane, graham, gryczane, pszenne
i mieszane. Każdemu z dzieci smakował inny chleb, choć wieloziarnisty
smakował najbardziej. Taki rodzaj pieczywa jest bardzo zdrowy: zawiera dużo
błonnika i witaminy B. Miłą niespodzianka dla uczniów ciepła i pachnąca
kawa Inka, która produkowane jest również ze zboża.
Na wcześniejszych zajęciach uczniowie poznawali rodzaje zbóż, roślin okopowych,
oleistych i włóknistych. Próbowali wycisnąć olej ze słonecznika i rzepaku, choć
to bardzo trudne zadanie. Wszystkie potrzebne rodzaje zbóż i roślin przyniósł
na zajęcia Mateusz, który po mistrzowsku opisał wszystkie gatunki.
Katarzyna Maliszewska - Olech
Dnia 3 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2018/2019. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów. Pan dyrektor uroczyście przywitał wszystkich zebranych gości, uczniów i ich rodziców oraz przedstawił wychowawców i nauczycieli pracujących w naszej szkole. Następnie uczniowie starszych klas przedstawili krótką część artystyczną. Po czym w poczet naszej szkoły włączono pierwszoklasistów, którzy zostali pasowani na uczniów. Po skończonej akademii uczniowie rozeszli się do swoich sal. Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą! Zdjęcia...
Paulina Grab
Ewelina Gładysz
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 tradycyjnie rozpoczęło się o godz. 9.00 na placu szkolnym. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna zaprezentowana przez uczniów klasy VIa. Pan dyrektor w szczególny sposób podziękował pani Jolancie Graczyk, która po wielu latach pracy na rzecz szkoły i dobra dziecka odchodzi na emeryturę, pani Beacie Kurowskiej za zaangażowanie w życie szkolne przez osiem lat, oraz pani Ewie Ciechanowskiej z obsługi za solidne wykonywanie swoich obowiązków przez długie lata aż do emerytury. Następnie pan dyrektor wspólnie z wychowawcami klas wręczył nagrody i dyplomy dla uczniów klas I- III i IV-VII, którzy uzyskali najwyższą średnią i otrzymali świadectwo z paskiem. Przedszkolaki zostali nagrodzeni w swoich klasach i otrzymali dyplomy i upominki. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców w klasach.
Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji i zasłużonego wypoczynku.
Paulina Grab
Ewelina Gładysz
PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” DOBIEGŁ KOŃCA
W bieżącym roku szkolnym przedszkole realizowało Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej, pt.: „Czyste powietrze wokół nas”.
Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych formach zajęć. Poznały źródła dymów, śpiewały piosenkę o Dinusiu, zachęcały poprzez swoje działanie artystyczne do dbania o zdrowie i zerwania z nałogiem.
Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne.
Dzieci tworzyły rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Ponadto dzieci wykonywały ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, tym samym uświadamiając, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe.
Na zakończenie programu dzieci wspólnie z rodzicami wykonały plakaty na temat „Czyste powietrze wokół nas”.
W wyniku przeprowadzonych zajęć dzieci usystematyzowały wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego oraz nauczyły się radzić sobie w sytuacjach, w których narażone są na mimowolne wdychanie dymu papierosowego. Zdjęcia ...
Monika Jastrzębska
Pod hasłem „ Brzechwa dzieciom” w sali przedszkolnej odbył się konkurs recytatorsko – plastyczny. Uczennice z klas starszych recytowały wiersze Jana Brzechwy przenoszą wszystkich w świat zwierząt prezentując np. wiersz „Zoo”. Dzieci odpowiadały na szczegółowe pytania do wierszy, a na koniec przedszkolaki wykonały ilustracje do wybranych wierszy. Każda grupa przedszkolna otrzymała słodki poczęstunek po wytężonej pracy. Zdjęcia...
Paulina Grab
9. czerwca z okazji Dnia Dziecka odbył się w Szkole Podstawowej w Brzesku rajd turystyczny. Zadaniem uczestników było odszukanie poszczególnych wyrazów hasła według otrzymanych wskazówek i mapy. Po dotarciu do mety na wszystkich czekały lody i darmowy prysznic dla ochłody ufundowany przez Ochotniczą Straż Pożarną. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do dom. Zdjęcia...
Paulina Grab
W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły spotkali się z p. Agnieszka Szymańską – przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach. Istotą spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa
w czasie wakacji – wszystko to w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2018”.
Nasza prelegentka przypomniała, jak należy zachować się, gdy ktoś nieznajomy zaprasza nas do swojego samochodu lub chce nam coś podarować oraz w jaki sposób zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje. W czasie spotkania rozmawialiśmy także, jak należycie przygotować się
do podróży, w co powinna być wyposażona apteczka pierwszej pomocy
a także jakie zasady bezpieczeństwa panują nad morzem i wszelkimi innymi zbiornikami wodnymi. Wśród nowych informacji pojawiło się omówienie niebezpiecznej dla zdrowia człowieka rośliny o nazwie „Barszcz Sosnowskiego”.
Teraz już – po omówieniu zasad bezpieczeństwa – jesteśmy gotowi
na zbliżające się wakacje! Czekamy.. Zdjęcia...
Eliza Gad
13 czerwca uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu z książką „Aby szczęśliwym być…”. Tematem przewodnim było szczęście.
Dzieci zgromadziły się na podwórku szkolnym. Najpierw wzięły udział w integrującej zabawie. Następnie przeczytały baśń H. Ch. Andersena „Szczęśliwa rodzina”, podzieliły się swoimi wrażeniami dotyczącymi tekstu. Później zgromadzeni podzielili się, w drodze losowania, na dwa zespoły i przystąpili do zabawy w podchody. Wywołała ona wiele radości…
Dzieci spędziły czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w miłym towarzystwie. Finał spotkania był zgodny z jego założeniem, bowiem każdy uczestnik odczuwał radość. „Aby szczęśliwym być…” nie potrzeba wiele. Zdjęcia...
Katarzyna Szełemej-Giergiel
Ewa Kędzierska
W naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie dowolnie wybranej piosenki do podkładu muzycznego. Laureatami konkursu zostali:
- I miejsce Alicja Kołodziej
- II miejsce Jessica Wołoszyn
- III miejsce Paweł Sikora
Oraz trzy wyróżnienia:
Alicja i Aleksandra Stolarskie
Zuzanna Posyniak
Aleksandra Mikołajczyk
Naszym laureatom życzymy wiele radości z otrzymanych nagród oraz zachęcamy do dalszych zmagań wokalnych w przyszłości. Zdjęcia...
Paulina Grab
(…)wszędzie marmur, szkło,
A za szkłem równiutko stoi
Mnóstwo różnych szklanych słoi,
Puszek z dziesięć czy piętnaście
A w nich leki, proszki, maście(…)
(Jan Brzechwa „Cudowne lekarstwo”)
W ramach realizacji tematyki zdrowotnej "Dbamy o zdrowie” grupa Krasnoludków wybrała się na wycieczkę do apteki w Pyrzycach. Podczas wizyty dzieci miały wyjątkową okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Pan farmaceuta pokazała dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry, które pomagają im w walce z chorobą, opowiedział także, że ich praca polega również na wykonywaniu według specjalnych receptur leków na zamówienie. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne. Podczas miłej pogadanki Pan farmaceuta przypomniała wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, oraz że lekarstwa możemy brać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej.
Kolejnym etapem naszej wycieczki były odwiedziny gabinetu stomatologicznego. W ramach programu „ Zdrowe zęby mamy, marchewkę zjadamy”. Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe. Pani doktor z niezwykłą serdecznością skontrolowała zęby odważnych przedszkolaków. Na pamiątkę spotkania wręczyła dzieciom kolorowe naklejki zachęcające do dbania o piękny uśmiech. Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę. Na koniec wycieczki rodzice ufundowali swoim pociechom lody i frytki. Dziękuję wszystkim rodzicom za poświęcony czas w miłej atmosferze. Zdjęcia...
Paulina Grab
RYBKI Z PAPIEROWYCH TALERZYKÓW
W zajęciach plastycznych każdy materiał jest inspiracją do wykonania czegoś „niezwykłego”. Nawet zwykłego talerzyka papierowego można szybko przekształcić i stworzyć na przykład morki świat przedstawiający kolorowe rybki. Uczniowie klas II, III oraz dzieci z grupy Krasnoludków wykonali piękne, niepowtarzalne wytwory plastyczne. W trakcie pracy mogły dzielić się własnymi doświadczeniami w wędkowaniu i poznać różne gatunki ryb. ...ZDJĘCIA...
Małgorzata Muchorowska
Ewa Kędzierska
8 czerwca uczniowie naszej szkoły, Alicja Chojnacka, Eryk Czułnowski, Karol Krawczak, Jakub Wolański, wzięli udział w IV Edycji Ligi Szkół Podstawowych Powiatu Pyrzyckiego, która odbyła się Żabowie. Zdjęcia...
Katarzyna Szełemej-Giergiel
W dniach 6 czerwca – 9 czerwca 2018r. odbyła się szkolna wycieczka do Wrocławia. Szesnaścioro uczniów wraz z opiekunami mogli zwiedzić piękne miejsca oraz poznać historię tej miejscowości. Uczniowie spędzili pobyt w Hotelu w samym centrum Wrocławia, mogąc mile spędzić czas z przyjaciółmi.
Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe na miejsce, udaliśmy się do Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie – Hydropolis. Uczniowie mogli poznać szereg ciekawostek w formacie prawie rzeczywistym. Następnie pojechaliśmy do samego centrum miasta zwiedzając Muzeum Narodowe, Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki oraz przepiękną Helę Stulecia, oddaną do użytku w 1913 roku – obiektu wpisanego na Listę UNESCO, gdzie przedstawiony został pokaz multimedialny z budowy obiektu. Na koniec dnia dzieci mogły obejrzeć Wrocławskie kolorowe Fontanny, a także 2 główne Dworce we Wrocławiu.
Kolejny dzień również przyniósł naszym podopiecznym wiele wrażeń. Odwiedziliśmy Ostrów Tumski i Katedrę św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Idziego, Plac Katedralny, malowniczą uliczkę Kanonia oraz długo wyczekiwany Rynek Wrocławski i jego piękną okolicę: odrestaurowane secesyjne kamienice, ratusz z Piwnicą Świdnicką, pręgierz, kamienicę „Jasia i Małgosi”, pomnik Aleksandra Fredry i Plac Solny. Po zapoznaniu całego Rynku uczniowie mieli czas wolny – mogli zakupić pamiątki dla swoich najbliższych i skorzystać z wszelkich usług (regionalne dania, zabawy przy fontannie, itp.). Zwiedziliśmy również Panoramę Racławicką - jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. To Wielkie malowidło które „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Ostatnim punktem drugiego dnia pobytu we Wrocławiu było zwiedzanie Uniwersytetu oraz jego reprezentacyjnej, barokowej auli Leopoldina.
Trzeci dzień rozpoczął się od przybycia do Centrum Doświadczeń – Humanitarium, czyli miejsce praktycznych doświadczeń fizycznych. Uczniowie mogli samodzielnie stworzyć pachnące mydełka i doświadczyć różnych zjawisk fizycznych. Otatni dzień naszej wycieczki był najbardziej wyczekiwanym dniem, gdyż wybraliśmy się Afrykarium – ogromnego szklanego tunelu, nad którym przepływają różne gatunki stworzeń wodnych (np. rekiny, foki, płaszczki, itp.) oraz ogrodu zoologicznego – najstarszego na obecnych ziemiach polskich ogrodu zoologicznego w Polsce, gdzie żyją zwierzęta różnego gatunku z każdych stron świata. Dzieci mogły stanąć oko w oko z różnymi zwierzętami (lwy, słonie, żyrafy, zebry, itp.). Po obiedzie wjechaliśmy windą na platformę widokową wieżowca Sky Tower – najwyższego punktu widokowego w Polsce.
Wycieczka szkolna do Wrocławia okazała się bardzo udanym wypadem. Dzieci wiele zwiedziły oraz poznały mnóstwo ciekawych, historycznych miejsc, zacieśniły relacje i mile spędziły wolny czas. W trakcie każdego dnia uczniowie korzystać mogli ze wspólnych śniadań w formie bufetu oraz ciepłych i domowych obiadokolacji we Wrocławskiej Restauracji. ...zdjęcia...
Małgorzata Muchorowska
Agnieszka Majer - Bienias
,,Ku niepodległości” to tytuł pokazu historycznego , który odbył się w naszej szkole 12 czerwca. Opowiadał o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.
Uczniowie poznali stroje z epoki, replikę broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, kulturę i sztukę patriotyczną.
Rok 2018 jest rokiem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wesoła lekcja historii w swoim programie upamiętniła dążenia niepodległościowe Polaków, podkreśliła rolę Józefa Piłsudskiego, jego legendę i znaczenie legionów dla przyszłych pokoleń.
Czerwiec…to miesiąc intensywnej pracy przed końcem roku szkolnego zarówno dla nauczycieli, rodziców jak i dla uczniów. Jest to czas na poprawę ocen dla tych dzieci, które chcą uzyskać jak najwyższe stopnie. Wiąże się to z ogromnym stresem i zmęczeniem dla podopiecznych. By umilić ten trudny moment zaproponowaliśmy uczniom, by oddali się własnej wyobraźni i wykonali kolorowe jak tęcza kwiaty z bibuły, które rozweselą i wprowadzą pozytywny nastrój w salę świetlicową. Dzieci zabrały się za pracę tworząc przepiękne kolorowe kwiaty. Do wykonania swoich prac wykorzystały papierowe talerze, bibułę oraz brystol. Praca przyniosła wiele satysfakcji dzieciom, które z pomocą nauczyciela ozdobiły scenę w świetlicy świetlicowej. Wystrój sali wykonali uczniowie klas: III, IVa i IVb. zdjęcia...
Małgorzata Muchorowska
Eliza Gad
W upalne, piątkowe popołudnie na szkolnym placu odbył się
piknik klasy drugiej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy drugiej
i ich rodziny - rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. W przyjemnej atmosferze
rozegrany został mecz piłki nożnej dziewczynki kontra chłopcy bez ograniczeń
wiekowych. Po wyczerpujących zmaganiach sportowych można było posilić się
potrawami z grila.
Dzieciaki dzięki niesporzytej energii urządzały wyścigi rowerowe, zabawy z freesby
czy chustą klanzy, a rodzice mieli czas dla siebie.
Taka forma integracji bardzo przypadła wszystkim do gustu i już dziś czekamy
na kolejny piknik.
Katarzyna Maliszewsk - Olech
Paulina Grab