,,Morze jest jak spektakl, zawsze stwarza głębokie wrażenie.
Jest to obraz nieskończoności, który nieustannie przyciąga myśli
i wzbogaca twórczość swoich Aktorów”
Dnia 19 czerwca 2024 roku KLASA 6 wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę integracyjną do Rewala.
Głównymi celami naszej wycieczki był aktywny wypoczynek nad Bałtykiem, poznawanie walorów turystycznych i zdrowotnych oraz samodzielność, gospodarność, integracja i odpowiedzialność grupowa.
Pierwszy kurs jaki obraliśmy to spacer brzegiem morza z Rewala do Trzęsacza. W miejscowości Trzęsacz zwiedziliśmy ruiny kościoła gotyckiego, platformę widokową oraz bazarek.
Nasza wędrówka zmierzała ku powrotowi do miejscowości Rewal.
Miejscowość Rewal to wieś wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim i przystanią morską. Położona jest nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Rewal jest obecnie jednym z nielicznych miejsc, gdzie można zaobserwować w środku miejscowości funkcjonowanie rybaków.
Spędziliśmy czas na plaży, odpoczywając i korzystając z kąpieli morskich, która ma zdrowotny wpływ na organizm. Odwiedziliśmy Platformę Widokową z zejściem na plażę oraz Plac Wielorybów. Pamiątki z nad morza zostały zakupione, by czas spędzony nad Bałtykiem oddawał chwilę wspomnień.
Finalnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów, jednakże nie obyło się o wizytę w McDonald’s, gdzie każdy delektował się przez siebie wybranym MENU.
♥♥♥ Kolejna kartka z kalendarza!!! ♥♥♥
Z błękitnym niebem i falami morza pozdrawiają Nastolatkowie z KLASY 6
z wychowawczynią Sylwią Krześniak-Ławik
oraz Karoliną Kulik
Odwozy: 10.30, 11.00
W naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej oraz Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej dotyczące Bezpiecznych wakacji. Przedstawiciele służb mieli okazję przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego poruszania sie na drodze, rozważnego korzystania z kąpielisk oraz zasad ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób. Podczas spotkania dzieci miały okazję przypomnieć sobie numery alarmowe.
Wszystkim naszym uczniom, nie tylko tym najmłodszym, życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!
11 czerwca dzieci z zerówki i klas I-IV udały się na wycieczkę do Gronówka. Mimo, że pogoda nam nie dopisała mamy nadzieje, że dzieciom podobała się wycieczka. Nasz gospodarz okazał się właścicielem szkolnego automatu Di Di - catering. Na miejscu oprócz gorącego poczęstunku (hamburger, frytki, gorąca czekolada) czekały na nas zwierzęta: konie, psy, indyki, koguty, kury, paw i świnka wietnamska. Po zapoznaniu się jak prawidłowo postępować z koniem i o niego dbać dzieci samodzielnie wykonały czynności i zabiegi higieniczne na „Czirsie” miały okazje przejechać się na koniu pod okiem doświadczonych hipotetapeutów pana Piotra i Zuzi.
Pani Kasia zdradziła nam jak powstają ozdoby i naczynia z gliny oraz udzieliła lekcji praktycznej. Dzieci samodzielnie wykonały ozdoby które po wypaleniu i wyschnięciu otrzymają. Za wszystko dzieci odwdzięczyły się pięknym uśmiechem i kulturalnym zachowaniem oraz smakołykami dla konia. Panu Szymonowi i jego żonie Karolinie oraz pani Natalii dziękujemy za miłe przyjęcie.
Ewa Denisewicz
Beata Mikołajczyk
Monika Jastrzębska
Agnieszka Urbaniak - Fratyka
„Dziecko to najwspanialszy cud”
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne dnia 9 czerwca 2024 roku uczestniczyło w Rajdzie z okazji „Dnia Dziecka” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku.
Rajd był połączony z Festynem rodzinnym na którym było mnóstwo atrakcji takich jak: konkurs wiedzy z pierwszej pomocy, loteria fantowa, malowanie na płótnie, plecione warkoczyki, stylizacje fryzur, konkurencje sportowe. Ochotnicza Straż Pożarna z Brzeska pozwoliła nam na zdobycie wiedzy i umiejętności podczas udzielenia pierwszej pomocy. Mogłyśmy doświadczyć jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Dziękujemy za odrobinę nauki ♥♥♥.
Uczestniczki rajdu mile spędzały czas , brały aktywny udział w konkursach i zostały Mistrzyniami w przeciąganiu liny. BRAWO!!! BRAWO!!!
Delektowałyśmy się słodkościami, pysznymi sokami, w tle rozbrzmiewała muzyka, dzięki której czuć było powiew zbliżających się wakacji. Natomiast słodka woń lipy unosiła się subtelnie nad nami przekonując nas, że tak właśnie pachnie powietrze gdy przyroda przygotowuje się na nadejście lata…
JAN KOCHANOWSKI
„NA LIPĘ”
Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie,
Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawyższej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potem szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie,
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.
Z turystycznym krokiem i zapachem kwiatu lipy serdecznie pozdrawiają:
Zuzanna Posyniak, Julia Nowak, Nadia Chrzanowska, Oliwia Pieczyńska, Natalia Grabowska, Alicja Kołodziej, Eliza Niekorek
oraz Karolina Kulik i Sylwia Krześniak-Ławik.
DO ZOBACZENIA NA KOLEJNEJ MECIE!!!
„Dziecko to anioł, którego skrzydła unoszą miłość na najwyższe szczyty ludzkiego istnienia”
Dziecka Dzień to czas dla każdego, to czas radości, uśmiechu oraz wspólnych zabaw. Przedszkolaki i uczniowie ten dzień spędzali wspólnie ze swoimi nauczycielami. W tle rozbrzmiewała muzyka, słońce dodawało energii temu dniu. Rada Rodziców przygotowała poczęstunek w postaci popcornu, frytek, waty cukrowej, słodkości, a na koniec dla ochłody poczęstowano Nas lodami. Dziękujemy serdecznie ♥♥♥
Było wspaniale, wesoło, aktywnie, a przede wszystkim najpiękniejsza chwila to ta, w której słyszy się odgłosy dziecięcej radości ♪♫♥♥♥♪♫
Z ogromnym sercem życzymy Wam Kochane Dzieci najwspanialszych chwil w życiu, pełnych Waszej nieposkromionej energii oraz miłości jaką potraficie obdarowywać ludzkie istnienia.
Z wielką serdecznością dziękujemy Paniom
Agnieszce Ogiejko, Agnieszce Ogłoza, Jagodzie Młynik-Bugaj, Agnieszce Basiak, Katarzynie Strózik
oraz Panu Bartoszowi Rzeszotarskiemu za poczęstunek.
„Jak gwiazdy są dla nieba, tak samo dzieci są dla naszego świata-zasługują na to , by błyszczeć”
21 maja gościliśmy ratowników medycznych - Bartosza Kaźmierskiego i Krzysztofa Łukaszuka, którzy przeprowadzili dla uczniów warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie spotkania omówione zostały zasady postępowania podczas niesienia pomocy poszkodowanym takie jak meldunek ratowniczy i zachowanie własnego bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia. Uczniowie ćwiczyli resuscytację krążeniowo - oddechową oraz wykonanie pozycji bocznej ustalonej.
Bardzo dziękujemy panom za poświęcony nam czas, ciekawie zaprezentowaną tematykę i niezmiernie ważną lekcję.
Życzymy spokojnych, bezpiecznych i udanych akcji ratowniczych. Dziękujemy za spotkanie!
Magdalena Rutkowska
Magdalena Posyniak
♫♪ ♫♪ ♫♪ „Polska to taka kraina, która w sercu się zaczyna.
Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.” . ♫♪ ♫♪ ♫♪
11 maja 2024 roku w Naszej Szkole odbył się Rajd Konstytucji 3 Maja. Swoją obecnością zaszczycili nas uczestnicy rajdu następujących szkół podstawowych i placówek oświatowych:
- Warsztat Terapii Zajęciowej z Nowielina,
- Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy z Nowielina,
- Dom Samopomocy z Mielęcina,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Brzeska,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi z Pyrzyc,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka z Pyrzyc,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy z Pyrzyc.
Dyrektor Szkoły Pan Roman Major powitał serdecznie wszystkich uczestników rajdu i przedstawił program czasu spędzonego w naszej szkole.
Z ogromną dumą, wdzięcznością oraz patriotyzmem zaprezentowaliśmy występem słowno-muzycznym wydarzenie Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prowadzącymi były Maja Diakowska oraz Maja Bartosik z klasy 6, zaś Szkolne Koło muzyczno-taneczne ♫♪ ♫♪ ♫♪ oraz Klasa Szósta pod kierunkiem Pani Moniki Jastrzębskiej uwieczniło pieśniami patriotycznymi Dzień 3 Maja. Nad całością techniczną czuwała dzielnie Pani Ewa Denisewicz, dzięki której muzyka rozbrzmiewała wokół naszej szkoły.
Po występie na terenie szkoły były zorganizowane konkursy tematyczne takie jak: konkurs pieśni patriotycznych, test znajomości mapy Polski, Quiz historyczny o Konstytucji 3 Maja, konkurs plastyczny, konkurencje sportowe oraz pokaz sprzętu i umiejętności wojskowych. Nauczyciele-Gospodarze bacznie sprawowali opiekę nad konkursami. Obsługa szkoły zadbała o logistykę na terenie szkoły, słodki poczęstunek, Pani Mariola Piasecka zaspokoiła głodne brzuszki zupką „Kiełbasówką”, której nie można było się oprzeć.
Po zakończeniu konkursów odbyły się gratulacje, upominki i pamiątkowe dyplomy i zdjęcia.
Serdeczne podziękowania kierujemy dla Rodziców, Obsługi Szkoły, Nauczycieli oraz wszystkich Uczestników Rajdu Konstytucji 3 Maja.
„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”
Mark Twain
Z turystycznym krokiem i wielką przygodą serdecznie pozdrawiają Uczestnicy-Gospodarze rajdu:
Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Mielęcinie
Natasza Posyniak, Natalia Grabowska, Nadia Chrzanowska, Oliwia Pieczyńska, Julia Nowak, Zuzanna Posyniak, Alicja Kołodziej
Karolina Kulik i Sylwia Krześniak-Ławik – Opiekun Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego
DO ZOBACZENIA NA KOLEJNEJ MECIE !!!
W tym roku minęła dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego warto wspomnieć o pozytywnych aspektach tego wydarzenia. Jednym z nich jest swobodne przekraczanie granic naszego państwa oraz zwiedzanie Europy bez żadnych barier. 9 maja uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Mielęcinie w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Dzień Europy” udowodnili, że mają dużą wiedzę na temat krajów członkowskich. Klasy od I do VIII razem z wychowacami przygotowały plakaty związane tematycznie z kulturą i zwyczajami Europejczyków, zaprezentowali charakterystyczne dla wylosowanych przez siebie państw przedmioty ( widokówki, magnesy, pamiątki, itp. ) oraz częstowały potrawami i słodkościami „swojego” kraju. Polska- kluskami i barszczem, we Włoszech nie zabrakło makaronu i pizzy a Francja zaprezentowała słynne sery.
W holu szkoły zawisła duża gazetka przedstawiająca wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz kolorowanki wykonane przez dzieci przedstawiające Syriusza a w świetlicy szkolnej została przygotowana galeria prac plastycznych. Po prezentacji krajów członkowskich również w świetlicy szkolnej odbyła się dyskoteka przy muzyce europejskiej.
W ramach projektu odbyły się konkursy : klasowy (prezentacja wybranych krajów), oraz indywidualny, plastyczny ( wykonanie maskotki Syriusz dowolną techniką). Konkurs plastyczny odbył się pod hasłem „Syriusz- zmierzamy wspólnie do celu.”
W konkursie o krajach Unii Europejskiej wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody, ponieważ trudno było wyłonić zwycięzców wśród tak dobrze przygotowanych klas.
1 miejsca zajęły: klasa 1 –przedstawiająca Polskę, klasa 2 – Niemcy, klasa 8– Danię.
2 miejsca : klasa IV– prezentująca Francję , klasa V – Grecję , klasa 6 – Włochy.
3 miejsce : klasa III – w barwach Hiszpanii, klasa VII- Holandii.
W konkursie plastycznym nagrody otrzymali następujący uczniowie:
1 miejsce- Miłosz Pintal -kl.I i Michalina Szlaska- kl.IV
2 miejsce- Hanna Pawłowska- kl.II i Iness Bugaj- kl.IV
3 miejsce- Wiktoria Wiśniewska- kl.I i Lena Strózik- kl.IV
Wyróżnienia otrzymały: Maja Macudzińska- kl. II i Zofia Huczek- kl.IV
To był bardzo kolorowy dzień, pełen wrażeń i dobrej zabawy. Wszyscy mogli spróbować wybornych dań kuchni innych krajów. Mamy nadzieję, że nasz projekt zachęci uczniów do pogłębiania wiedzy o Europie i nauki języków obcych.
Aneta Szawarska
Stanisława Terelak Żmuda
Agnieszka Majer-Bienias
Szkoła Podstawowa w Mielęcinie zaprasza miłośników turystyki pieszej i rowerowej na Rajd Konstytucji 3 maja.
Celem rajdu jest propagowanie turystyki pieszej i rowerowej jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Program rajdu obejmuje następujące przedsięwzięcia:
1. Występ slowno-muzyczny z okazji Konstytucji 3 maja
2. Konkursy: pieśni patriotycznych, test znajomości mapy Polski,
3. Konkurencje sportowe,
4. Quiz historyczny o Konstytucji 3 maja,
5. Pokaz sprzętu i umiejętności wojskowych,
6. Kącik plastyczny o tematyce patriotycznej.
Dla uczestników Rajdu Konstytucji 3 maja przygotowane zostaną pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe dla zwycięzców w konkursach, posiłek turystyczny, napoje oraz słodkości.
ZAPRASZAMY DO INTEGRACJI SYMPATYKÓW TURYSTYKI dnia 11 maja 2024 r.
META RAJDU CZYNNA OD GODZINY 11.00 DO 14.00 WPŁATA WPISOWA 5 zł na mecie rajdu.
Życzymy udanej zabawy i wielu wrażeń!
„Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”
Narodowe Święto Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbyło się dnia 26 kwietnia 2024 roku. Społeczność szkolna oddała honor Ustawie Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. Ustawa Rządowa była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” .
Poznaliśmy historię tego wydarzenia oraz twórców, którzy przyczynili się do wzmocnienia Naszej Ojczyzny na arenie międzynarodowej. Nad całością narracyjną czuwała Maja Diakowska oraz Szymon Markus z klasy Szóstej.
Podczas całej akademii towarzyszyła Nam muzyka, piosenki upamiętniające Konstytucję 3 maja. Rozbrzmiewał „Mazurek 3 MAJA”, „Pamięć w Nas” w wykonaniu Szkolnego Koła muzyczno-tanecznego oraz Klasy Szóstej. „Konstytucja 3 maja” w wykonaniu Anastazji Bałbaczyńskiej, Marii Niepsujewicz, „Polonez 3 maja” w wykonaniu Alicji Kołodziej, „Hymn Konstytucji 3 Maja” w wykonaniu Julii Nowak, Natalii Grabowskiej, Nataszy Posyniak, Alicji Kołodziej, „Polska flaga” w wykonaniu Hanny Pawłowskiej, Anastazji Ogiejko oraz Mai Macudzińskiej. Dziękujemy!!!
Poczet Sztandarowy (Chorąży Oliwier Grabowski, Asysty: Nikola Kacperska, Wiktoria Płóciennik) z godnością reprezentował to wspaniałe wydarzenie.
Przytoczyliśmy symbole narodowe, które są ważne dla każdego Polaka-Patrioty. Na koniec odczytaliśmy „KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA” Władysława Bełzy, który otworzył kolejną kartkę z kalendarza i nadał prawdziwość Wolności i Pamięci.
„NARÓD, KTÓRY NIE ZNA SWOJEJ PRZESZŁOŚCI, UMIERA I NIE BUDUJE PRZYSZŁOŚCI”
Z pamięcią wieczną, gdy poloneza dziejów gra, pamięć wieczna pozostanie w Nas:
Szkolne Koło muzyczno-taneczne,
Klasa Szósta,
Monika Jastrzębska,
Ewa Denisewicz
Sylwia Krześniak-Ławik
WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!
Dnia 25 kwietnia 2024r. uczniowie klas 4, 5 i 7 odwiedzili Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Centrum jest nowoczesną instytucją edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum jest morze - temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. matematyki, fizyki, geografii, astronomii, medycyny, techniki, ekologii, historii i kultury.
W Morskim Centrum Nauki na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Dzięki interaktywnym, samoobsługowym eksponatom mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Mogli poznać i doswiadczyć, czym jest morski żywioł, żegluga i rybołówstwo.
Kulminają pobytu w Centrum były filmy w "lewitującej" kuli planetarium - " Na skrzydłach marzeń" i "Tajemnice grawitacji - śladami Alberta Einsteina". Dosarczyły one uczestikom niezapomnanianych doznań wizualnych i dźwiękowych.
Czas na zabawie w Morskim Centrum upłynął bardzo szybko. Dzieci wróciły do domów w dobrym humorze z wieloma wspomnieniami.
Magdalena Rutkowska
Kamila Pawlik
Karolina Kulik
Magdalena Posyniak
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.
To ekologiczne święto, już ponad 50 lat, łączy mieszkańców całego globu we wspólnej trosce o dobro naszej planety. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw.
Tego dnia cała społeczność szkolna przyłączyła się w obchody tak ważnego święta. Zaangażowała się w akcję sadzenia roślin na szkolnych rabatach. Niestraszna była nam niska temperatura. Po zakończeniu prac mogliśmy ogrzać się przy grillu, jedząc smaczne kiełbaski. Były też piękne plakaty wykonane przez uczniów oraz ekologiczne hasła, które ozdobiły hol naszej szkoły.
Każdy z nas może wesprzeć planetę codziennymi, dobrymi nawykami. Segregujmy poprawnie odpady, by możliwie najwięcej zostało poddanych recyklingowi. Zamiast "reklamówek" wybierajmy torby wielorazowe, ograniczajmy przedmioty jednorazowe i unikajmy plastiku - kupujmy mądrze i odpowiedzialnie, zwracając uwagę na opakowania.
Dziękujemy za okazaną wrażliwość tego dnia. Piękne otoczenie wokół naszej małej ojczyzny będzie najlepszym podziękowaniem.
Magdalena Rutkowska
Beata Mikołajczyk
Edyta Antosik
„Z młodej piersi się wyrwało w wielkim bólu i rozterce i za wojskiem poleciało zakochane czyjeś serce.
Żołnierz drogą maszerował, nad serduszkiem się użalił, więc je do plecaka schował i pomaszerował dalej.”
Szkolne koło turystyczno-krajoznawcze dnia 21 kwietnia 2024 roku uczestniczyło w rajdzie turystycznym z okazji „79 LAT POLSKIEGO SZCZECINA” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Regionalny Oddział Szczeciński im. Stefana Kaczmarka.
Nasza podróż zaczęła się wspólnym wyjazdem autokarem z innymi uczestnikami rajdu do Szczecina.
Swoją trasę rozpoczęliśmy od godziny 10.00 na pętli autobusowej „Osiedle Bukowe”. Trasa piesza liczyła sobie 8km i przebiegała według zaplanowanej trasy: Osiedle Bukowe-Głaz Grońskiego-grodzisko Chojna-Szwedzki Młyn-Szwedzki Kamień-droga Ganek-Psie Pole-szlak niebieski-Jezioro Szmaragdowe-Polana Widok. Nad całością trasy czuwał pan przewodnik Roman Urbaniak. Każde napotkane miejsce dawało wiele atrakcji, wiedzy, kontaktu z naturą, mile spędzonego czasu i zostało uwiecznione fotorelacją.
Głaz Grońskiego- pomnik przyrody znajdujący się na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Obwód głazu to 12,3m, wysokość 1,4m. PTTK umieściło na głazie płytę pamiątkową poświęconą Stanisławowi Grońskiemu- pionierowi turystyki Ziemi Szczecińskiej, był polskim alpinistą.
Szwedzki kamień- pomnik przyrody o obwodzie 970 cm i wysokości 170 cm. Nazwa nawiązuje do pobliskiego młyna, który był użytkowany w czasie wojny trzydziestoletniej przez Szwedów. Używali go do produkcji prochu. Mimo, iż później miejsce to zmieniało właścicieli i swoje przeznaczenie przyjęła się nazwa Szwedzki Młyn, a głaz narzutowy zyskał nazwę Szwedzkiego Kamienia.
Jezioro Szmaragdowe- to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku katastrofy w kopalni kredy z 1925 r. Robotnicy, w trakcie pracy natrafili na wody gruntowe, które zupełnie zalały kopalnię. Swój kolor i nazwę zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia w wodzie i odbijaniu się światła od kredowego dna.
Mieszkańcy Zdrojów twierdzą, że przy dobrej pogodzie na dnie jeziora wciąż można ujrzeć wagoniki kolejowe, a nawet narzędzia robotników. Do dziś przy jeziorze zachował się mostek betonowy, będący fragmentem torowiska kolejki, która służyła do wywozu urobku kredy do pobliskiej cementowni.
Istnieje także legenda o chciwym Skarbku, która głosi, że na dnie jeziora ukrył on skarb, który strzeżony jest przez ducha lasu.
W najgłębszym miejscu woda sięga 18 metrów głębokości. Nad jeziorem i w jego okolicach żyje wiele chronionych gatunków zwierząt. Wśród nich są nietoperze zimujące m.in. w pobliskich bunkrach. W jeziorze żyje wiele gatunków ryb, a wśród nich bas słoneczny.
Polana Widok- sztucznie usypana góra, hałda powstała w okresie świetności kopalni kredy. Znajduje się na terenie Puszczy Bukowej, w Parku Leśnym Zdroje. Punkt widokowy skierowany jest obszernie na dolinę Odry i miasto Szczecin.
Wyprawa dobiegła końca i dostarczyła nam ogromnego doświadczenia oraz nieustającego bogactwa otaczającej nas natury.
Z turystycznym krokiem serdecznie pozdrawiają:
Natasza Posyniak, Julia Nowak, Nadia Chrzanowska, Oliwia Pieczyńska, Laura Danielewicz, Zuzanna Posyniak, Alicja Kołodziej i Sylwia Krześniak-Ławik.
Do zobaczenia na kolejnej mecie!!!
„AD FONTEM VITAE HOCADITU PROPERATE LAVANDI CONSTANTIS VITAE IANUA XPS ERIT”
„Spieszcie do zdroju życia, wy którzy się obmyć pragniecie. Niezmiennego życia bramą będzie Chrystus”
(Przyjaciel Ludu,1847r.)
Szkolne koło turystyczno - krajoznawcze dnia 13 kwietnia 2024 r. uczestniczyło w rajdzie pod patronatem Burmistrz Pyrzyc Marzeny Podzińskiej z okazji 900 lat Chrztu Pyrzyczan.
Podążaliśmy szlakiem najstarszych zabytków Pyrzyc, poznawaliśmy krótką historię i wzmianki o miejscach, które stoją do dziś i cieszą swoją wartością historyczną.
Nasza wędrówka zaczęła swoją podróż od Studzienki św. Ottona (budowla znajduje się przy ulicy Warszawskiej na wschodnim skraju Pyrzyc. W miejsce rzekomego chrztu plemienia Pyrzyczan w 1124roku. Misję chrystianizacyjną rozpoczął na Pomorzu biskup z Bambergu, Otton, wkrótce święty. Studnia została odbudowana w latach 1999-2000, na której widnieje inskrypcja: „AD FONTEM VITAE HOCADITU PROPERATE LAVANDI CONSTANTIS VITAE IANUA XPS ERIT”
„Spieszcie do zdroju życia, wy którzy się obmyć pragniecie. Niezmiennego życia bramą będzie Chrystus”
(Przyjaciel Ludu,1847r.)
Wzgórze Chramowe - miejsce, na którym stoi kościół, związane było z misją chrystianizacyjną Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Stała tam niegdyś świątynia pogańska, którą Otton nakazał zburzyć, a na jej miejscu postawić kościół.
Baszta Pijacka (więzienna) – pierwotnie w przyziemiu znajdował się loch więzienny, który pełnił funkcję izby wytrzeźwień.
Brama Szczecińska - usytuowana jest w północnej partii murów, pierwotnie stanowiła główny wjazd do miasta.
Baszta Sowia – usytuowana jest północnym ciągu murów w pobliżu Bramy Szczecińskiej-półkolista czatownia.
Baszta Lodowa – usytuowana jest w zachodnim ciągu murów, na kondygnacjach znajdowało się miejsce dla straży, otwory strzelnicze oraz strony obronne. Nazwa lodowa pochodzi od rzeźnika Kindermana, który to w 1857r. wynajął basztę i przechowywał latem mięso i ryby.
Baszta Bańska – usytuowana w południowym ciągu murów i stanowiła część obronną.
Kaplica św. Ducha – był to szpital św. Ducha, który został ufundowany w I połowie XIV w. za panowania Ottona I. Początkowo spełniał funkcję leczenia chorych ,natomiast w późniejszym okresie przejął obowiązki opieki nad ubogimi i starcami. Od sierpnia 2013 roku w Kaplicy św. Ducha mieści się Dział Tradycji-Muzeum Ziemi Pyrzyckiej- Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej.
W tym miejscu pełnym historii i zabytków odbył się konkurs wiedzy o Pyrzycach.
Na zakończenie rajdu spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku oraz otrzymaliśmy pamiątkowe medale, przypinki oraz dyplom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas, poświęcony historii miasta, o którym pamięć jest wiecznie żywa.
Z turystycznym krokiem i z „sercem w plecaku” uczestniczki rajdu:
Natasza Posyniak, Zuzanna Posyniak, Nadia Chrzanowska, Julia Nowak, Natalia Grabowska, Oliwia Pieczyńska, Alicja Kołodziej oraz Karolina Kulik i Sylwia Krześniak-Ławik
Lista przyjętych do oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego
Lista przyjętych do klasy I
Zapraszamy rodziców do zapisu dzieci do naszej szkoły i przedszkola. Posiadamy jeszcze:
2 miejsca w punkcie przedszkolnym dla 3- i 4-latków;
2 miejsca w oddziale przedszkolnym dla 5- i 6-latków;
15 miejsc w klasie I dla 7-latków.
Więcej informacji mozna uzyskać w sekretariacie szkoły, tel. 91 5630490.
„I wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy,
Zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy”
Jan Twardowski
Święta Wielkanocne to niezwykły czas na barwne i bogate tradycje obrzędowe. Są to najbardziej radosne święta, które wieńczą okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.
Klasa Szósta swoje przygotowania rozpoczęła od palm wielkanocnych stworzonych samodzielnie, dzięki darom natury. Uwieczniliśmy to słowami: „Prawdziwa wolność to pewna cecha człowieka”.
Wolność dała początek kolejnym naszym przedsięwzięciom, idącym ku zbliżającym się wielkim wydarzeniu Świąt Wielkanocnych. Stworzyliśmy barwne pisanki, które są symbolem Życia i Odrodzenia.
Na temat zwyczaju malowania jajek powstało wiele legend i podań. Jedna legenda głosi, że zwyczaj malowania jajek wprowadziła Święta Magdalena, prosząc Piłata o uwolnienie Mistrza, podarowując jemu kolorowe pięknie zdobione jajko. Druga legenda przedstawia Marię Magdalenę, która to przybiegła do pustego grobu w wielkanocny poranek, ujrzawszy w misie leżące jajka przygotowane na Paschę-zabarwione na czerwony kolor. Następnie wyniosła jajka i obdarowała apostołów i uczniów Jezusa – głosiła radosną Nowinę o Zmartwychwstaniu !!!
Pierwotne barwienie jajek miało symboliczne znaczenie i było wykorzystywane do określonych celów.
Kolor niebieski i fioletowy oznacza żałobę wielkanocną, kolor żółty-zielony-różowy to radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, kolor czerwony –krew Jezusa Chrystusa, którą przelał za grzechy.
Klasa Szósta swoją kreatywnością, wiarą uwieczniła symbolikę Życia, Odrodzenia, Zmartwychwstania!!!
„Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy, pokory i nadziei,
Czas Odrodzenia się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka”
Życzymy Wesołego
Alleluja! Alleluja! Alleluja!
Klasa Szósta wraz z wychowawczynią Sylwią Krześniak-Ławik
W środę, 20 marca 2024 roku w Pyrzyckim Domu Kultury odbył się 2 Pyrzycki Konkurs Talentów – MAM TALENT, którego celem było między innymi popularyzowanie działań artystycznych oraz rozwijanie kreatywności uczniów i promowanie młodych talentów.
Gminna Komisja Konkursowa biorąc pod uwagę wymagania zawarte w regulaminie konkursu wyłoniła najlepszych.
Miło nam poinformować, iż wśród zwycięzców byli również uczniowie naszej szkoły należący do Koła Wokalno – Tanecznego.
Serdeczne gratulacje dla:
- Hanny Pawłowskiej, za zajęcie 2 miejsca w kategorii 1: uczniowie klas 0 – III SP;
- Julii Nowak, za wyróżnienie w kategorii 2: uczniowie klas IV – VI SP;
- Koła Wokalno – Tanecznego za zajęcia 3 miejsca w kategorii GRUPA SP.
Bardzo cieszymy się z Waszych sukcesów i czekamy na kolejne super prezentacje.
Monika Jastrzębska